Víte jak efektivně cvičit po padesátce?

Víte jak efektivně cvičit po padesátce?

 

 

Nikdo nepochybuje o tom, že pravidelné cvičení je základem zdravého životního stylu a má podstatný vliv na celkové prodloužení života. Staré olympijské Řecko založilo prvotní schéma fitnesu, který,ovšem s narůstající intenzitou, trvá dodnes. “Ve zdravém těle zdravý duch” hlásají Sokolové od nepaměti. Není to ovšem jenom duchovno, které lze léčit pohybem, ale mnohem víc. Ale to již každý zná z domova a ze školy a není třeba to třeba rozebírat.

Více nebo méně  specializovaných pouček nebo učebnic týkající se fitnesu, a  různých cvičení je na našem, nebo světovém, trhu  stovky. Tyto publikace  jsou ale  převážně zaměřeny, na ekonomicky zajímavou věkovou skupinu 20-40 let, která je schopna a ochotna utratit za privátní trenéry a drahá vstupná do fitka a též rádi utratí za nové a “zaručeně efektivní” nové druhy cvičení, výživové doplňky, a různé, právě populární, pomůcky k tomu určené. Ale hlavně, je to část populace, která je většinou zdravá, vigorózní a bez anamnestické zátěže.

Když jsem se nedávno zdvořile telefonicky otázal na fakultě atletiky FTVS v Praze,  je li nějaká směrnice nebo dokonce učebnice atletiky, tělocviku, fitnesu, nebo powerliftingu pro seniory /tedy pro věkovou kategorii ad 55/, tak mi bylo, po dlouhém tichu na druhé straně signálu, odpovězeno, že “…není a nebude”. Americký Amazon nabízí pouze několik velmi podezřelých titulů týkající se této problematiky, stylu: “How to…”, které jsou zaměřeny především na hubnutí nebo tzv. fitness, aniž by jste opustili židli, apod. To, proč se nikomu nechce vytvořit nějaké schéma nebo směrnice cvičení pro seniory je dáno tím,  že mnoho seniorů se již ve svém věku potýká s nemocemi, které mohou ohrožovat život, nebo jsou po operaci, úrazech, zápasí s nadváhou, poruchami páteře a pohybového aparátu apod. Je tedy na ošetřujícím lékaři, aby posoudil individuální situaci každého pacienta. Toto je jistě správný postup a každý senior, kdo má zájem o podobné aktivity, a má nějakou zdravotní historii, by měl předem se svým lékařem věci konzultovat. Problém je v tom, že ani lékaři /nejde-li o rehabilitačního specialistu/, nemají patřičný tréning v tomto směru a tak je senior většinou ponechán na pospas různých neseriózních rad z internetových diskuzí, šmejdům, šarlatánům apod. Narůstající skupina, tzv. “zdravých seniorů” v naší populaci, kteří se chtějí dožít zdravého stáří, stojí často před dilema: jak a co cvičit, kde a s kým, za kolik apod. Něco o tom vím, mám to z vlastní zkušenosti.

To, že každé cvičení má nějaký benefit pro zdraví seniora, je jasné, ale doposud se nedařilo autoritativně odpovědět na otázku proč? Právě publikovaný článek v prestižním časopisu Cell Metabolism /March 2017/ je výsledek výzkumu týmu z Mayo Clinic /Rochester, Minn.,USA/, pod vedením KS Naira. Tento článek  konečně vnáší větší jasno co se děje na buněčné úrovni při různých typech cvičení. Byly vybrány dvě skupiny /po 4 týmech/ inaktivních jedinců do 30 let a nad 64 let , po základním měření, podstoupil každý tým  3 určité typy cvičení/vzpírání, HIIT/intensivní intervalová/ a mírná zátěž/. Čtvrtý tým zůstal inaktivní. Po 12 týdnech byly zkoumány jejich svalové buňky a jejich výsledky porovnány. Cílem zájmu byly buněčné geny a mitochondrie a jejich chování během různých typů cvičení. Není překvapením, že každý typ cvičení přinesl nějaký benefit organizmu u obou věkových skupin /především z hlediska kontroly metabolizmu glukózy, snížení hmotnosti apod./, ale Intervalový tréning s vysokou intenzitou /HIIT/ byl nejúčinnější a to především u skupiny seniorů /nad 64 let/, kde došlo ke stimulaci až 400 genů /jenom 39 genů u vzpěračů a 19 genů  u mírné zátěže/.  To je díky efektivní mitochondriální aktivitě ve svalové buňce. Health Day Reporter deníku New York Times 28.3. 2017 dokonce komentuje popsané výsledky pod titulkem  Cvičení: Fontána věčného mládí.

Každý po šedesátce ví jaká fyzická aktivita ho nejvíc baví a která mu nejvíc vyhovuje. Ať je to procházka se psem, chůze z hůlkami, golf /podle nedávné švédské studie, aktivní golfisti žijí o 61/5 roku v průměru déle než ne-golfisti/, vzpírání, projížďka na kole apod. Všechny tyto aktivity jsou přínosem pro každého jedince jsou li pravidelné /několikrát týdně/, ale chcete li se napít z “fontány věčného mládí”, pak jděte do HIIT. Podle výsledků z Mayo Clinic stačí rotoped nebo eliptical  s třemi minutami intenzivního šlapání /do maxima/ a následného volnějšího šlapání po 4 minuty 3-4x opakovat, minimálně 3-4 x týdně.